Książki o traumie

Poniżej znajdziesz ciekawe książki o traumie i psychotraumatologii.


Louis Cozolino “Why therapy works. Using our minds to change our brains”

Fantastyczna książka. Nawet jeśli nie czytasz zbyt dobrze po angielsku to polecam: spróbuj się przemóc. To książka będąca skarbnicą wiedzy na temat budowy mózgu i neurobiologii (przynajmniej na poziomie do przyswojenia przez terapeutę bez wykształcenia medycznego). Cozolino krok po kroku tłumaczy również na czym polega działanie terapii z perspektywy aktywności różnych obszarów mózgu. Bardzo polecam. Umieszczam książkę na tej liście dlatego, że jeden z rozdziałów dotyczy funkcjonowania pracy w PTSD. Cozolino też opisuje kierunki pracy przy leczeniu traumy.


Rebekkah LaDyne “The Mind-Body Stress Reset”

Podczas gdy większość z książek z tej listy głównie skupia się na snuciu teoretycznych rozważań na temat traumy i kierunków pracy z nią, tak “The Mind-Body Stress Reset” jest pozycją, która zawiera masę przykładowych ćwiczeń pozwalających sobie lepiej radzić z poczuciem niepewności, przytłoczenia, lęku – które mogły zostać wywołane przez traumatyczne wydarzenia. Książka praktycznie nieznana w Polsce (nawet przez terapeutów).


Jon G. Allen “Mentalizing in the Development and Treatment of Attachment Trauma”

Jon G. Allen to jeden z moich ulubionych autorów książek o psychoterapii. Mało kto przedstawia tak klarownie swój wybór jednocześnie dzieląc się swoimi autorskimi często błyskotliwymi refleksjami. Autor w Polsce praktycznie nieznany, bo nie są tłumaczone jego książki. Książka, która polecam odnosi się do procesu powstawania traumy relacyjnej w wyniku nieprawidłowego formowania się więzi w dzieciństwie. Allen pokazuje również jak za pomocą terapii MBT (mentalization based treatment) można pracować z pacjentami i pomagać im w leczeniu tego typu traumy. Bardzo, ale to bardzo polecam (mimo, że książka jest stosunkowo droga).


Gerhard Wolfrum “The Power of Brainspotting: An international Anthology”

Jedna z nielicznych książek poświęconych Brainspottingowi. Jest to stosunkowo wciąż mało znana metoda pracy z traumą. Wywodzi się z EMDR (i też wykorzystuje oczy przy przetwarzaniu emocji związanych z traumatycznym wydarzeniem). Sam twórca metody David Grand, poza metodą EMDR wykorzystywał w swojej pracy również podejście psychoanalityczne. Antologia, którą polecam zawiera teksty dotyczące takich obszarów jak:

  • praca z młodzieżą metodą Brainspotting
  • wykorzystywanie BSP przy pracy z żałobą
  • funkcja świadomości i uważności w pracy terapeutycznej

Książka dostępna wyłącznie w języku angielskim. Ale coś słyszałem, że trwają prace nad jej tłumaczeniem (ale to nie jest pewna informacja).


Peter A. Levine “Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”

Levine twórca metody Somatic Experiencing przygląda się problemowi: “czy można ufać wspomnieniom – naszym myślom, czy może więcej mówią wspomnienia, które tkwią w naszym ciele?”. Peter Levine to dla teorii traumy to ktoś jak Michael Jordan dla ligi NBA. Po prostu gwiazda i niesamowity autorytet. Warto uczyć się od niego póki wciąż żyje (tematyką traumy zajmuje się już około 50 lat!).


Bessel van der Kolk “Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”

Kompendium współczesnej wiedzy na temat traumy. Książka przydatna zarówna dla psychoterapeutów i psychotraumatologów jak i pacjentów. Pełna wstrząsających opowieści książka, która niesie ze sobą dużo nadziei. Jeśli szukasz książki o traumie – koniecznie sięgnij po tę pozycję. Sporo odniesień dotyczących tego jak rozwijała się praca nad traumą (poczynając od czasów leczenia amerykańskich żołnierzy wracających z wojny w Wietnamie).